Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin ardından gazetecilerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin ardından gazetecilerle görüşmeye geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomiİleti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Gelecekte de tüm dünya ile ilişkilerimizi rahat ve ilkeli bir şekilde yürütmeye devam edeceğiz. Diyalog ve diplomasiyi öncelikli olarak kullanarak inisiyatif almayı ve barışın hâkim olması için ne gerekiyorsa yapmayı umuyoruz.” bölgemizde ve dünyada istikrar ve istikrar için çalışıyoruz ve bunu yapmaya çalışacağız.”

“Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, İsveç, Finlandiya ve NATO heyetiyle Daimi Ortak Mekanizma’nın dördüncü toplantısını yapacak. Onlara şimdiden şu mesajı verecek: ‘Yani Cumhurbaşkanımızın görüşü bu, kesinlikle farklı bir şey beklemeyin. Vilnius.”

“Tabii bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz politikasında ciddi değişiklik yapacak mı’ yanılgısına düşmesinler. Burada ben de aynıyım.”

“Hazine ve Maliye Bakanımızın şu anki düşüncesi noktasında elbette burada atacağı adımları hızlı ve kolay bir şekilde Merkez Bankası ile birlikte atması gerektiğini kabul ettik.”

“Merkez Bankası’nda bir kadın yöneticimiz olsun dedik. Tabii ona da beklentilerimizi anlattık. Hem Hazine ve Maliye Bakanımız hem de Merkez Bankası Başkanı bizi mahçup etmez ve iyiye gideceğimizi düşünüyorum.” sonuçlar” dedi.

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi değişiklik yapacak mı’ deme hatasına düşmesinler. “Onunla atmayı kabul ettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ve Azerbaycan ziyaretlerinden dönüşünde uçakta gazetecilerle röportaj yaptı. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından KKTC ve Azerbaycan’a ilk resmi ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile hem ikili hem de dış ilişkilerde verimli görüşmeler yaptıklarını ifade etti. heyetlerin ortası. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki ülke arasındaki güçlü bağların altını çizdiklerini belirterek, “İkili gündemimizdeki konuları ve Kıbrıs meselesindeki son durumu değerlendirdik. Tüm haksız ve hukuksuz ambargolara rağmen” dedi. Maruz kaldıkları devlet hizmetlerinin Kıbrıslı Türk kardeşlerimize rahatlıkla verilebileceğini belirterek, “Yaptığımız ortak çalışmaları temas noktasında değerlendirdik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Doğu Akdeniz’de bir çekim merkezi haline getirmek için attığımız ve atacağımız adımları değerlendirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerini korumak ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik, istikrar ve refahın sağlanması için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirterek, “Türkiye Yüzyılı inşa ederken, asrın ana unsuru ada Kıbrıs’tır.Türklerin haklarını savunmak önceliğimiz olmaya devam edecektir.Tatar Bey’e bu konudaki kararlılığımızı yineledim.Sonraki süreçleri tekrar işbirliği içinde yürütme kararı aldık.Lefkoşa’dan sonra Bakü’ye taşındık.Yapabiliriz. 6 Şubat depremlerinden sonra İlham kardeşimin ve Azerbaycan halkının milletimizle gösterdiği dayanışmayı asla unutmayın.Azerbaycanlı kardeşlerimiz de kendi halkımız gibi depremzedelerimiz için seferber oldu ve harekete geçti.Bu süreçte Azerbaycan halkının manevi desteğine tanık olduk. 28 Mayıs gecesi Ankara ve İstanbul gibi Bakü’de de aynı coşku, heyecan ve memnuniyet vardı.Bizler ve milletimiz kadar Azerbaycanlı kardeşlerimiz de zaferimizin sevincini yaşadı. Ziyaretimiz sırasında kendilerine sadece manevi destekleri ve duaları için teşekkür etmekle kalmadık, gündemimizdeki konuları da detaylı bir şekilde görüştük.”

Ermenistan ile normalleşme süreçlerinde kaydedilen ilerlemeyi de değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış sürecinde ilerlemenin Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesine de katkı sağlayacağını kaydetti. “Yaşanan bunca acıdan sonra bölgemizde barış kapısının açıldığını görüyoruz. Bu fırsatın kaçırılmaması için ilgili tüm tarafların sorumlu davranmasını bekliyoruz. Mekanizmalarımızı çalıştırarak ikili ilişkilerimizde yakaladığımız ivmeyi sürdürmek istiyoruz. Azerbaycan ile Stratejik İşbirliği Konseyi ve Karma Ekonomik Komisyon başta olmak üzere Türk Devletleri Örgütü gibi bölgesel işbirliği ve istişare mekanizmalarımızı daha da güçlendireceğiz.

Ziyaretlerin ikili ilişkilerin yanı sıra tüm bölge için hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Bana gösterilen samimi ikamet için Sayın Tatar ve Sayın Aliyev’e şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. eşim ve heyetim.”

Yeni dönemde nasıl bir dış politika izleneceğine ilişkin bilgiler paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu yıl, doğu-batı ayrımı yapmak ilkelerimiz arasında yok. En az bu kadar yakınız.Bizim derdimiz, özellikle bu yüzyılda tüm dünya ülkeleri ile aynı anlayışta ortalarda yer almaktır.Hepsi ile tüm görüşmelerimizi en ideal şekilde sürdürmenin gayreti içinde olacağız. Bundan sonra da tüm dünya ile ilişkilerimizi rahat ve ilkeli bir şekilde yürütmeye devam edeceğiz.Diyaloğu kullanarak bölgemizde ve dünyada barış ve istikrarın egemenliği için ne gerekiyorsa yapmayı umuyor ve yapmaya çalışacağız. ve diplomasi öncelikli olarak.’ diye ilan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın açılış törenine katılmasını önemli bir adım olarak değerlendirerek, şunları söyledi:

“Bu noktada Paşinyan birçok sorunu aşarak ülkesindeki muhalif anlayışları aşarak davetimizi kabul etti. Bu törende ancak Başbakan Paşinyan ile görüşebildik. Bu davete icabet ettiği için kendisine teşekkürlerimizi sunduk. İlgilenenlerin ifadeleri Azerbaycan’ın da dahil olduğu Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyabilmesi bu anlamda değerliydi. Bunu tanımaları onlar adına değerli bir gelişmedir. Bir adım atmamıştır.”

“İran’ın böyle bir tavrı olması hem Azerbaycan’ı hem de bizi üzüyor”

Zangezur Koridoru’nun Ermenistan’la ilgili bir sorun olmadığını ifade eden Erdoğan, “Zangezur Koridoru İran’la ilgili bir sorun. , onları da üzmeli. Ayrıca burada vagon başına alınan fiyatlar maalesef çok yüksek. İnşallah bu felaketi kısa sürede atlatacağız. Buna olumlu yaklaşsalardı Türkiye-Azerbaycan-İran bugün burada hem karayoluyla hem de demiryoluyla iç içe geçmiş olacak. entegre olacak ve muhtemelen ‘Pekin-Londra hattı’ açılacak” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarihi İpek Yolu’nu canlandırma projesine Azerbaycan’ı dahil etmemesini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kılıçdaroğlu demiryolu, otoyol falan işlerden anlamıyor. Çin ile bu İpek Yolu’nu yıllar önce konuştuk. Biliyorsunuz. Çin, “Türkiye’de İpek Yolu Projesi var. Ben de o daveti kabul ettim ve bu halen devam eden bir şey. Bu hala devam eden bir şey. Bir yerden duymuş. Bunu söylersem buradan biraz oy alırım diye düşündü. Neyin peşinden koştuğu belli” dedi.

Bu hakları kullanmayacaksınız, bize ‘Gelin İsveç’i NATO’ya alın’ diyeceksiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki ay yapılacak NATO Tepesi ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Bu NATO Zirvesi Vilnius’ta yapılacak. Olağanüstü bir şey olmazsa ben de katılacağım inşallah. İsveç’in beklentileri bizim bu beklentilere uyacağımız anlamına gelmiyor. Bu beklentilere uyum sağlayabilmemiz için öncelikle, İsveç görevini yerine getirmeli.Biliyorsunuz NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İstanbul’da Dolmabahçe’de misafirimdi.Onunla da orada görüştüm.Bizden İsveç’in beklentilerine cevap vermemizi bekliyorsanız önce şunu söyledik. İsveç, bu terör örgütünün yaptıklarını yok etmelidir” diyen Stoltenberg, “Stoltenberg bunları bize anlatırken maalesef o dönemde İsveç’te yine teröristler sokaklarda gösteri yapıyordu. Daha sonra İbrahim Bey o görüntüleri muhatabına gönderdi. Cumhurbaşkanımız şu anda Stoltenberg ile görüşüyor ama İsveç’te yine teröristler gösteri yapıyor’ dedi. Bunu nereden yakalayacağız, nereden alacağız? Şimdi bu tablo içerisinde biz bu işe olumlu yaklaşamayız, zaten bu anayasal bir mesele değil, bu bir hukuk meselesi değil, bu ne yapıyor, kolluk ne iş yapıyor, kolluk kuvvetlerinin işi. Cudi, Gabar, Tendürek, Bestler Dereler’deki bu teröristlerin inine anayasa ile mi girdik, kanunla mı girdik, hayır zaten kanunlarda ve anayasalarda kolluk kuvvetlerine tanınan haklar var. Bu hakları kullanmayacaksınız, bize ‘Gelin İsveç’i NATO’ya alın’ diyeceksiniz, NATO’nun terörle mücadele çabası nerede o zaman, NATO bununla bir kez ilgilenmeli, biz halletmedikten sonra bu, Vilnius’tayız falan diyemeyiz ve “el bebeğim gül bebeğim” diyemeyiz. Yarın (Çarşamba) Kıdemli Danışmanım Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç İsveç, Finlandiya, NATO heyeti ile Daimi Ortak Mekanizmanın dördüncü toplantısını yapacak. Onlara bu bildirimi önceden verecektir; Yani bu Cumhurbaşkanımızın görüşü, kesinlikle Vilnius’ta farklı bir şey beklemeyin.”

“Düşmanlarımızı çoğaltmak için değil, azaltmak için var olduğumuzu bilin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde Yunanistan ile ilişkilere yönelik tavırla ilgili olarak, “Seçimimizin ardından Miçotakis aradı ve kendisini tebrik etti. Öyle bir süreçti ki. İki komşu Zaman zaman ileri geri verilen beyanatlar olmadığı sürece düşmanlıkları artırmanın değil azaltmanın peşindeyiz.Onun için onunla orada da görüşüyoruz.Doğal olarak, Burada bir şey var. Söyleyeceklerimiz kesin. Nedir? Sayın Başbakan, bu silahlanmayı artık durdurun. Peki bu silahlanma ile nereye gidiyorsunuz? Amerika size sürekli bir sürü silah veriyor. Bedava verdiğin için mi alıyorsun yoksa pul pul istemediğin için mi böyle alıyorsun?” Burası Türkiye, bu Erdoğan.”

“Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki gelişmeler bizi çok daha hızlı güçlendirecek”

Türk Devletleri Teşkilatı’nda atılan adımı daha da güçlendirmek için bazı adımlar atmanın mümkün olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzde Kazakistan Türkistan’ında bir yokuş çıkacak. Olağanüstü bir durum olmaz. Tokayev dün tekrar hatırlattı.” Olağanüstü bir durum olmazsa geleceğim dedim. Kardeşim İlham Aliyev ile de görüştük. Onların da bir programı var. O programın tarihiyle değiştirirsem, orada birlikte oluruz. Yani oradaki Türki Cumhuriyetlerin ortasına gelecek olursak bu veya buna benzer konuları tartışmak yerinde olur. Bunu ele almanın kesinlikle faydaları vardır. Çünkü Türk Devletleri Teşkilatının Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na adımını attık. Kendimiz geliştirmemiz gerekiyor. Bu adımı atıp oraya bir virgül koyarsak mümkün değil. Ne yaparsak yapalım, buna bir son vermemiz ve sonra işlememiz gerekiyor. Şu anda Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki prestiji ile gelişmeler bizi çok daha hızlı güçlendirecektir. Türk Devletleri Teşkilatı’nın da bu güce ihtiyacı var” dedi.

“Yunan yakasındaki mevcut yönetim öncekilere göre daha barışçıl bir atmosferde”

Rum kesimindeki mevcut yönetimin şu an itibariyle öncekilere göre daha barışçıl bir atmosferde olduğunu belirten Erdoğan, “Eğer bu barış ortamını sürdürürlerse ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemen eşitlik haklarını korumak için ‘evet’ derseler. Kuzey Kıbrıs’ın Avrupa Birliği tarafından kışkırtılmadan, yapacağız Ve ‘neden olmasın’ diyoruz. Ama Kuzey Kıbrıs, egemen eşitlik haklarını tanımalı, tanımazlarsa bu olmaz. Bu işin bir kısmı İsviçreli Bürgenstock, sonra bize söz verdiler, ‘Referanduma giderek çıkacak sonuçta biz Avrupa Birliği olarak yanınızda olacağız’ dediler. Ama ne yazık ki KKTC’den yana değiller Güney’i hızla Avrupa Birliği’ne dahil edip KKTC’yi dışarıda bıraktılar O zamandan beri böyle Avrupa Birliği dürüst değil 50 yılı geçtik yine Avrupa’dır.” Birlik aynı noktada, değişen bir şey yok. Bunları masaya bu şekilde koyacağız. Bunu da gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi.

“Tabii bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz politikasında önemli bir değişiklik yapacak mı’ hatasına düşmemeli”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde de ekonomiyi güçlendirme beklentilerini sürdüreceklerinin altını çizerek, “Yani ekonomiyi burada bir kenara bırakalım diyemezsiniz. Her ülkenin ilk işi ekonomidir. Bundan sonraki adım da burada atılacak. Hazine ve Maliye Bakanımızın mevcut görevi başta olmak üzere Merkez Bankası ve BDDK’daki değişim Ticaret Bakanından Bakanına kadar ekonomiyi yakından ilgilendiren bakanlarımızla birlikte Türkiye’de attığımız adım. Sanayi ve Teknolojinin,savunma sanayinin,hepsi bu iş ile alakalıdır.Sıradan ulaşım değerlidir.Gıda,tarım ve hayvancılık en değerli adımlardan biridir.Bize vurmaya çalışıyorlar.Alt yapıdaki tüm çalışmalarımızı sürdüreceğiz. ve bunlara prim ödemeden üstyapıya yatırım yapıyoruz.Bir yandan olağan finans şubemizi güçlendirmek için çaba göstereceğiz.Finans sektöründe kaynak arayışlarımıza devam edeceğiz ve edeceğiz.Bankalara yükümüz yok. Bankacılık departmanımız esasen güçlü” dedi.

Mali yönetimi güçlendirerek enflasyondaki düşüşü düşürmeyi hedeflediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi değişiklik yapacak mı’ yanılgısına kapılmasınlar. Burada da aynı fikirdeyim.Ancak Hazine ve Maliye Bakanımızın şu anki görüşü nokta.Burada atılacak olağan adımların Merkez Bankası ile birlikte hızlı ve kolay bir şekilde kabul edilmesini kabul ettik,”hayırlı olsun” dedik. Faiz 4.6 idi, enflasyon 6.2 idi. sayın bakanım bunları aynı formda birlikte yapmalıyız o zamanlar “düşük faiz düşük enflasyon” teorisiyle çalışıyorduk ben şimdi bire bir anlayışla çalışıyorum katılıyorum ve inanıyorum Bunu da bu şekilde başarabiliriz” dedi.

Asgari ücret noktasında işçiyi enflasyona karşı ezmeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari ücret noktasında elimizden geleni yapacağız. Personelimizin bu noktada rahat ve huzurlu olması gerekiyor. Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz, çalışıyoruz. En kısa zamanda karar vereceğiz. Atılacak” dedi.

Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Hafize Gaye Erkan’ın kendisine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından tavsiye edildiğini belirten Erdoğan, “Hafize Bey, Mehmet Hanım’ı tanıyordu ve bana bu teklifi getirdi. Hani takım hareketine inanırım ben de bir göreve geldim ne yapıyorum takımımla geliyorum yani bakan arkadaşlarımı seçiyorum onları inceliyorum sadece o da değil farklı varsa isimler, ben de onlar üzerinde çalışıyorum ve ona göre kabinemi oluşturuyorum.Bu kabineyi kurarken bütün bakan arkadaşlarım önüme bakan yardımcılarını getirdiler ve ben onlardan aldıktan sonra onlar hakkında da istihbaratla bir çalışma yaptım. hepsini bire bir araştırıyoruz nasıl biri olduklarını, ne olduklarını, ne olduklarını vs yurt içinde yurt dışında yurt dışında ise kim, ne, nasıl bir insan var ne yazık ki. , her zamanki gibi çok garip saldırılar oluyor.Bu saldırılara da bakıyorsunuz aman Allahım ne icat ediyorlar bunlar? Artık doğalız yani iğne deliğinden geçtik bunları çok yutmuyoruz ama çalışıyoruz, yapıyoruz. ve bu kardeşimizin başarısını bize ilettiler, dediler. Yani Goldman Sachs’tan tutun da oradaki bankacılık ve finans sektöründeki çalışmalarına kadar bu durumları dile getirdiler. ve Merkez Bankası’nda bir kadın yöneticimiz olması gerektiğini düşündük. Bu adımı iyi attık. Kendisine her zamanki beklentilerimizi anlattık. Ve bu adımlarla hem Hazine ve Maliye Bakanımız hem de Merkez Bankası Başkanımızın bizi mahcup etmeyeceğini ümit ediyor ve güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Kaptan olarak gemiyi limana getireceğim ama değişiklik taleplerinin de önünü açacağım” açıklamalarının sorulması üzerine Erdoğan, “Ben o partinin kaptanı değilim, o partinin botu da değilim. güverte. Ben AK Parti kaptanıyım, bana AK Parti’yi sorun. Bir de Kılıçdaroğlu.” Onu yakaladığında sor. Kaptanın onlarla yaptığı şey, temel olarak, gemi şu anda yan tarafından kötü bir şekilde düştü. Herşey temiz. Kimin kiminle yarıştığı, kiminle ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Elhamdülillah seçimi başarıyla tamamladık, bitirdik. “Masa, dokuzlu masa, onbirli masa; ortada masa kalmamış güzelce dağılmış. Şimdi bana sorarsanız bu olmaz. Milletim en güzel kararı vermiş. dedi.

Yeni Anayasa sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Masanın etrafındakilere bakıp konuşsak bence konuşmazlar. Ama bizim kümemizin görevi nedir? Sanki gidip onlarla görüşmektir. Bir değişikliğe ne dersiniz?’ Böyle bir anayasa değişikliğine ‘evet’ derlerse neden muhalefetle anayasa değişikliğine gitmeyelim diye soruyorlar.İçlerinde en değerli konumuz ailedir.Biz aile konusunda hassasız.İki, Aile ve Gençlik Bankası çok değerli.Olumlu yaklaşırlarsa biz de adım atacağız.Yani bunların bir kısmı anayasal değişiklik, bir kısmı yasal düzenleme gerektiriyor.Bir de muhalefet evet diyor mu sorusuna gelince. Bu konuda anayasa değişikliği gerektiren bahislerde ne yazık ki çok fazla sorun var.Biz iyimser değiliz” dedi.

kabatas-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort